Događaj se održao online 12. studenoga 2020. godine i na njemu je sudjelovao djelatnik DURA-e Mato Mojaš. Online događaj je održan u sklopu javnih konzultacija za ADRION-e nakon 2020. godine.
Voditeljica zajedničkoga tajništva programa ADRION Barbara di Piazza uvodno je predstavila teme online rasprave i pozdravila predstavnike zemalja koje su uključene u online raspravu. Konzultacije će pridonijeti odlučivanju o smjernicama i samome programu ADRION-a nakon 2020. godine.
Trenutno je 8 zemalja uključeno u ADRION program, 4 su prioritetne osi. Do sada su objavljena 3 poziva za prijavu projekata i odobrena su 62 projekta. 17 projekata iz područja inovacija, 32 iz održivoga razvoja, 12 iz područja transporta i 1 EUSAR.
U novom programskom periodu ADRION-a biti će uključeno 9 zemalja. Sjeverna Makedonija kao novi član. Ciljevi politike će biti podijeljeni u 3 osi: PO1 pametna EU, PO2 zelena EU i PO3 povezana EU.
Nakon toga su uslijedile prezentacije koje su predstavile relevantne trendove u projektima.
Predstavljena je pametna specijalizacija i plava ekonomija. Plava ekonomija je pojam u ekonomiji koji se odnosi na iskorištavanje i očuvanje morskog okoliša.
Fokus javnih konzultacija je:
– predstaviti Jadransko jonsku teritorijalnu analizu s naglaskom na snage i slabosti u području prometa, povezanosti i održive mobilnosti
– Razgovarati o potencijalima koji se mogu riješiti transnacionalnom suradnjom za razvoj održive, klimatski otporne, inteligentne, intermodalne mobilnosti, uključujući poboljšani pristup TEN-T
– Predstaviti pokrenite online savjetovanje.
ADRION je Jadransko-jonski program Interreg V-B, poznat kao ADRION, jedan je od 15 europskih programa suradnje čiji je cilj promicanje bolje suradnje i regionalnog razvoja u cijeloj Europi. ADRION podržava suradnju i solidarnost kroz financiranje projekata između osam partnerskih država unutar jadransko-jonske regije, uključujući Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Grčku, Italiju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju. Štoviše, ADRION podržava ciljeve Strategije EU-a za Jadransko jonsku regiju, jedne od četiri makroregionalne strategije EU-a rođene s ciljem rješavanja zajedničkih izazova u određenom području suradnje. Prema trenutnom programskom razdoblju 2014.-2020., ADRION je financirao projekte na nekoliko područja, a obuhvaćaju inovacije u plavom gospodarstvu, pametnu specijalizaciju, bioekonomiju, očuvanje prirode, biološku raznolikost, održivu mobilnost i promet.