Program u okviru cilja Europske teritorijalne suradnje pruža podršku suradnji država središnje Europe te u teritorijalnom smislu obuhvaća devet srednjoeuropskih država Europske unije ujedno i članica programskog područja: Hrvatske, Austrije, Češke, Italije (Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Liguria, Lombardia, Piemonte, Provincia Autonoma Bolzano, Provincia Autonoma Trento, Valle d’Aosta i Veneto), Mađarske, Njemačke (Baden-Württemberg, Bavarska, Berlin, Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Saska, Saska-Anhalt, Thüringen i Braunschweig), Poljske, Slovenije i Slovačke.
U ovom programskom razdoblju kroz Program se sufinanciraju projekti u svrhu jačanja regionalnih inovacija, pametne specijalizacije, energetske tranzicije, zaštite okoliša, klimatskih promjena, poboljšanja prometnih veza te osnaživanja upravljačkih kapaciteta za regionalni razvoj kroz 9 specifičnih ciljeva.
Cilj 3. poziva je stvaranje rješenja koja će učiniti periferalna i zaostala područja privlačnijima, a financirati će se projekti manjeg opsega, kraćeg trajanja i s manjim budžetom u usporedbi s klasičnim projektima iz prethodnih poziva.
Fokus projekata mora biti na lokalnim i/ili regionalnim aktivnostima koje uključuju snažno sudjelovanje dionika te promiču dobro upravljanje kroz uključive i participativne procese. Također, cilj mora biti podrška društveno-ekonomskoj transformaciji kroz razvoj ljudskog kapitala, poboljšanje povezanosti i jačanje upravljačkih kapaciteta u ciljanom području.
U tom smislu za prijavitelje su otvorena 4 specifična cilja dok vrijednost poziva iznosi 14 milijuna eura iz EFRR-a uz stopu sufinanciranja od 80%.
Otvoreni specifični ciljevi:
- SO 1.2: Jačanje vještina za pametnu specijalizaciju, industrijsku tranziciju i poduzetništvo – 5,6 milijuna eura iz EFRR-a
- SO 2.5: Zelenija urbana mobilnost – 2,1 milijuna eura iz EFRR-a
- SO 3.1: Poboljšanje prometne povezanosti ruralnih i perifernih regija – 2,1 milijuna eura iz EFRR-a
- SO 4.1: Jačanje upravljanja za integrirani teritorijalni razvoj – 4,2 milijuna eura iz EFRR-a
Poziv je otvoren od 15. listopada 2024. do 13. prosinca 2024. godine, a ugovaranje i početak provedbe projekata se očekuje u ljeto 2025.
Novost u odnosu na prethodne pozive su obavezne individualne projektne konzultacije s Zajedničkim tajništvom koje se moraju obaviti u razdoblju od 17. listopada do 3. prosinca 2024. godine. Bez sudjelovanja u ovim konzultacijama, projektni prijedlozi će biti proglašeni neprihvatljivima i neće se dalje razmatrati.
Sve informacije o pozivu i relevantna dokumentacija dostupne su na web stranicama Zajedničkog tajništva. Za sva pitanja vezana uz poziv možete kontaktirati i nacionalnu kontakt točku za Republiku Hrvatsku.
U svrhu upoznavanja potencijalnih prijavitelja sa sadržajem poziva MRRFEU, u suradnji sa Zajedničkim tajništvom programa, za hrvatske prijavitelje organizira informativnu radionicu. Radionica će se održati 29. listopada 2024. godine u virtualnom formatu s početkom u 10:00 sati (tehnička provjera od 09:30 sati). Ukoliko ste zainteresirani za sudjelovanje molimo vas da do 28. listopada 2024. do 13:00 sati popunite online prijavni obrazac. Dnevni red možete preuzeti ovdje.
Izvor: MRRFEU