Durin projekt „People Powered Tourism“ izabran je za financiranje u okviru 2. poziva Programa transnacionalne suradnje Interreg Dunavska regija 2021. – 2027. Cilj projekta je osnaživanje lokalnih zajednica u manje posjećenim urbanim četvrtima i ruralnim područjima. U projektu sudjeluje 14 projektnih partnera iz 10 zemalja Dunavske regije, vodeći partner projekta je Grad Szeged iz Mađarske, a iz Hrvatske sudjeluje čak dva partnera – Institut za turizam i Dubrovačka razvojna agencija DURA, uz koju je Grad Dubrovnik u ulozi pridruženog partnera na projektu. Ukupni iznos planiranih sredstava za DURA-u je oko 165.000,00 EUR.
Cilj projekta „People Powered Tourism“ je valorizirati kulturne i prirodne resurse putem društvenih inovacija te razviti održive, iskustveno bazirane turističke usluge koje stvaraju lokalne socioekonomske koristi. Ključni izazovi uključuju održivost, ublažavanje prekomjernog turizma u povijesnim središtima, poticanje turizma u neiskorištenim područjima i razvoj ekoturizma kao rastućeg trenda. Ekonomija posjetitelja, koja promovira kvalitetne prostore iskustava za posjetitelje i lokalno stanovništvo, nudi inovativan pristup širenju koristi turizma i edukaciji o održivosti. U Dubrovniku fokus projekta bit će na razvoj sadržaja na Camino ruti, u Gornjim selima, te u drugim manje posjećenim dijelovima grada.
Održivi razvoj predstavlja globalni prioritet za turističku industriju, a partneri u projektu suočavaju se s izazovima koji uključuju uspostavu ravnoteže između ekoloških, ekonomskih i socio-kulturnih aspekata razvoja turizma. Na razini dunavske regije, važan izazov je strateško rješavanje problema prenapučenosti povijesnih turističkih središta te širenje koristi turizma na područja koja dosad nisu bila toliko uključena u turističkim aktivnostima.
Ključni dio ovog procesa je uključivanje lokalnih zajednica, posebno onih u ruralnim i udaljenim područjima, kako bi se dalje razvilo strateško planiranje za valorizacije lokalne kulturne i prirodne baštine. Jedan od specifičnih izazova dunavske regije je veliki neiskorišteni potencijal ekoturizma – odgovornog putovanja koje podržava održivi razvoj. Ekoturizam, zajedno s rastućim oblicima putovanja poput iskustvenog turizma, transformativnog putovanja i turizma temeljenog na prirodi, sve više dobiva na važnosti u globalnoj turističkoj industriji.
Može li koncept gospodarstva posjetitelja, koji se temelji na stvaranju „prostora kvalitetnog iskustva“ za posjetitelje i lokalne stanovnike, biti rješenje za ove izazove? Ovaj inovativni pristup stavlja naglasak na pružanje novih iskustava koja istovremeno inspiriraju i educiraju posjetitelje i lokalno stanovništvo. Društvene inovacije integralni su dio ovog koncepta, stvarajući nove vrijednosti kroz povezivanje zajednica.
Vizija projekta je da, kroz povećane kapacitete, lokalne zajednice u partnerstvu mapiraju i valoriziraju svoje kulturne i prirodne resurse prema načelima gospodarstva posjetitelja. Također, planiraju se prototipovi novih usluga i strategija koje u središte stavljaju održivost. Ovaj pristup može potaknuti razvoj turističkih usluga temeljenih na zajednici, transformirati stavove posjetitelja i lokalnih stanovnika te pridonijeti otvaranju radnih mjesta u područjima gdje je to najpotrebnije.
Program transnacionalne suradnje Interreg Dunavska regija 2021. – 2027. pruža podršku suradnji država dunavske regije te u teritorijalnom smislu obuhvaća ukupno četrnaest država. Osim Hrvatske, u Programu sudjeluje još 8 država članica Europske unije: Austrija, Bugarska, Češka, Mađarska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Njemačka te 5 država nečlanica EU: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Moldavija i Ukrajina.