EDUKATIVNO – INFORMATIVNE AKTIVNOSTI
DURA pruža podršku velikom broju građana, poduzetnika i predstavnika javnih i privatnih institucija, koji se informiraju o mogućnostima poticaja za energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije. Najveći broj korisnika savjetovanja su građani i poduzetnici na temu obnove obiteljskih kuća ili privatnih objekata za smještaj. Pored osobnih savjetovanja, prilikom najave i otvaranja novih natječaja/javnih poziva, organiziramo informativne radionice kako bi upoznali građane s mogućnostima natječaja i traženim uvjetima. Prema planu FZOEU-a za 2021. godinu očekuje se raspisivanja natječaja za: energetsku obnovu obiteljskih kuća, energetske obnove obiteljskih kuća za ranjive skupine građana u opasnosti od energetskog siromaštva, povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u privatnom uslužnom sektoru (turizam i trgovina) i energetsku obnovu višestambenih zgrada. Prema otvaranju pojedinih natječaja, DURA će organizirati radionice po pojedinoj temi ukoliko bude zainteresiranosti te nuditi pojedinačna savjetovanja i pomoć pri pripremi i prijavi projektnih prijedloga.
Paralelno sa ovim aktivnostima, DURA prijavljuje i provodi EU projekte i projekte financirane iz nacionalnih fondova, a posebice surađuje s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine,
DURA će pružati informacije i pomoć svim građanima i pravnim osobama prilikom prijave na otvorene natječaje energetske učinkovitosti u Gradu Dubrovniku u 2021. godini.
PRIPREMA PROJEKATA
Djelatnici DURA-e također pripremaju i projekte na otvorene EU i nacionalne pozive, primjerice: energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja, energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora, povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u proizvodnim industrijama, povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u uslužnom sektoru (turizam, trgovina) i energetske obnove zgrada sa svojstvom kulturnog dobra.
KONTAKTI DURA:
Maris Arbanasin – marbanasin@dura.hr – 020/ 640 569
KORISNI KONTAKTI:
Upravni odjel za izdavanje i provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje – E-mail: dozvole@dubrovnik.hr
Odjel za katastar nekretnina Dubrovnik – E-mail: puk.dubrovnik@dgu.hr
Zemljišnoknjižni odjel Dubrovnik – E-mail: zemljisnoknjizni-odjel@osdu.pravosudje.hr
KAMPANJA O MOGUĆNOSTIMA UŠTEDE ENERGIJE U KUĆANSTVU
Smanjenje potrošnje energije i sprječavanje energetskih gubitaka imaju sve veću važnost za EU, osobito u kontekstu trenutnih geopolitičkih zbivanja. Mjere energetske učinkovitosti prepoznate su kao važan instrument za smanjenje emisije stakleničkih plinova, ali i za postizanje održive opskrbe energijom, povećanje energetske neovisnosti te promicanje konkurentnosti europskih gospodarstava.
S obzirom kako približno četvrtina svih izravnih emisija CO2 u EU-u potječe iz kućanstava, važno je da se mjerama energetske učinkovitosti i štednje energije priključe i građani. Naše svakodnevne odluke i navike imaju veliki utjecaj kako na kućni budžet, tako i na nacionalnu potrošnju energije, a u konačnici i na okoliš. Poduzimanjem malih koraka u kućanstvu, moguće je uštedjeti energiju i novac te smanjenjem emisija pomoći u zaštiti klime.
S ciljem podsjećanja građana na najučinkovitije, a relativno jednostavne mjere koje je moguće primijeniti za stvaranje energetskih i financijskih ušteda, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost provode informativnu kampanju „Kreni od sebe.“
Kampanja je temeljena na Smjernicama Vlade za uštedu energije RH, koje su izradili stručnjaci Energetskog instituta Hrvoje Požar i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, u skladu s paketom dokumenata Europske komisije o uštedama plina, kojima se predviđa smanjenje njegove potrošnje za 15% u razdoblju od 1. kolovoza 2022. do 31. ožujka 2023. godine.
Potencijal ušteda energije zahvaljujući promjenama u ponašanju je značajan, zbog čega je važno odgovorno i racionalno koristiti energente koji su dostupni.
Dodatne informacije se nalaze na poveznici.
Treba tako malo da postaneš učinkovit i uštediš energiju.
Kreni od sebe i budi primjer drugima.
Važniji si nego što misliš!
- CHESTNUT – CompreHensive Elaboration of STrategic plaNs for sustainable Urban Transport
- LAIRA – Landside Airport Accessibility
- SOLEZ – Smart Solutions supporting Low Emission Zones and other low-carbon mobility policies in EU cities
- SMILE – FirSt and last Mile Inter-modal mobiLity in congested urban arEas of Adrion Region
- PROSPERITY – through innovation and promotion to sustainable urban mobility plans
- MOBILITAS – Mobility for nearly-zero CO2 in Mediterranean tourism destinations
- iDEAL – DEcision support for Adaptation pLan
- ADRIACOLD – Diffusion of Cooling and Refreshing Technologies using the Solar Energy Resource in the Adriatic Regions
- BIOSARE – Biofuels and Electric Propulsion Creating Sustainable Transport in Tourism Resorts
- Adria.MOVE IT! – “Support to sustainable forms of mobility in the coastal towns”
- SEADRION –Fostering diffusion of Heating & Cooling technologies using the seawater pump in the Adriatic-Ionian Region
- COASTENERGY –Blue Energy in ports and coastal urban areas
- S.Li.DES. -Smart strategies for sustainable tourism in Lively cultural DEStinations
Zakoni i pravilnici:
Zakon o energetskoj učinkovitosti (NN 127/14)
Pravilnik o sustavnom gospodarenju energijom u javnom sektoru (NN 18/15)
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o energetskoj učinkovitosti (NN 116/18)“
Strategije i planovi:
Strategija energetskog razvoja RH
Prvi Nacionalni akcijski plan za energetsku učinkovitost 2008. – 2010.
Drugi Nacionalni akcijski plan za energetsku učinkovitost 2011. – 2013.
Treći Nacionalni akcijski plan za energetsku učinkovitost 2014. – 2016.
Četvrti Nacionalni akcijski plan za energetsku učinkovitost 2017. – 2019.
Europske direktive:
Direktiva 2010/31/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 19. svibnja 2010. o energetskoj učinkovitosti zgrada
Direktiva 2012/27/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o energetskoj učinkovitosti, izmjeni direktiva 2009/125/EZ i 2010/30/EU i stavljanju izvan snage direktiva 2004/8/EZ i 2006/32/EZ
Posebno izdanje Službenog lista Europske unije (2013) – poglavlje Energetika, koje sadržava tekstove obvezujućih općih akata. Izdanje obuhvaća akte usvojene u razdoblju od 1952. godine do dana pristupanja
Direktiva (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora (Tekst značajan za EGP.)
Osnovni pojmovi
ENERGETSKA UČINKOVITOST je odnos između ostvarenog korisnog učinka i energije potrošene za ostvarenje tog učinka. U zgradarstvu energetska učinkovitost znači upotrebu manje količine energije za grijanje i hlađenje prostora, ventilaciju, rasvjetu te pripremu tople vode, uz nesmanjenu razinu udobnosti odnosno osjećaja ugode u prostoru.
POBOLJŠANJE ENERGETSKE UČINKOVITOSTI je smanjenje potrošnje energije uz iste referentne uvjete i jednak učinak kao prije provedbe mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti ili projekta energetske učinkovitosti, a koje je posljedica primjene energetski učinkovitih tehnologija, sustava i proizvoda, primjene obnovljivih izvora energije za pretežno ili potpuno pokrivanje vlastite potrošnje energije u građevini i/ili promjene u ponašanju korisnika.
MJERE ZA POBOLJŠANJE ENERGETSKE UČINKOVITOSTI su sve radnje koje redovito vode provjerljivom i mjerljivom ili procjenjivom poboljšanju energetske učinkovitosti, odnosno smanjenju potrošnje energije i vode.
ENERGETSKO SVOJSTVO ZGRADE je izračunata ili izmjerena količina energije koja je potrebna za zadovoljavanje potrebe za energijom povezane s karakterističnom uporabom zgrade, a koja između ostalog uključuje energiju koja se koristi za grijanje, hlađenje, ventilaciju, pripremu tople vode i osvjetljenje.
Energetsko certificiranje zgrada
Energetsko certificiranje je skup radnji i postupaka koji se provode u svrhu izdavanja energetskog certifikata a uključuje energetski pregled zgrade, potrebne proračune za referentne klimatske podatke za iskazivanje specifične godišnje potrebne toplinske energije za grijanje, specifične godišnje potrebne toplinske energije za hlađenje, specifične godišnje isporučene energije, specifične godišnje primarne energije, specifične godišnje emisije CO2, određivanje energetskog razreda zgrade i izradu energetskog certifikata.
Što je energetski certifikat?
Energetski certifikat je dokument koji predočuje energetska svojstva zgrade a izrađuju ga ovlaštene osobe za energetsko certificiranje – energetski certifikatori.
Registar osoba ovlaštenih za energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada
Dokument vrijedi deset godina od dana njegova izdavanja i sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, rok važenja certifikata, podatke o osobi koja je izdala i izradila energetski certifikat, podatke o osobama koje su sudjelovale u izradi energetskog certifikata, oznaku energetskog certifikata, podatke o termotehničkim sustavima, energetske potrebe zgrade, podatke o korištenju obnovljivih izvora energije, prijedlog mjera, detaljnije informacije i objašnjenje sadržaja energetskog certifikata.
Izdaje se za zgradu, odnosno njezin poseban dio, za koji je potrebno koristiti energiju za održavanje unutarnje projektne temperature u skladu s njezinom namjenom, osim za:
- zgradu koja se koristi za održavanje vjerskih obreda ili vjerskih aktivnosti
- privremenu zgradu čiji je rok uporabe dvije godine ili manje, industrijsko postrojenje, radionicu i nestambenu poljoprivrednu zgradu s malim energetskim potrebama
- stambenu zgradu koja se koristi manje od četiri mjeseca godišnje
- slobodnostojeću zgradu s ukupnom korisnom površinom manjom od 50 m2.
Investitor, odnosno vlasnik zgrade dužan je prije izdavanja uporabne dozvole pribaviti energetski certifikat, ako Zakonom nije propisano drukčije.
Vlasnik zgrade, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:
- prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat
- kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju
- energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga
- u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.
Što je energetski razred zgrade?
Energetski razred iskazuje se za referentne klimatske podatke i pokazatelj je:
specifične godišnje potrebne toplinske energije za grijanje za referentne klimatske podatke i Algoritmom propisan režim korištenja prostora i režim rada tehničkih sustava,
specifične godišnje primarne energije za referentne klimatske podatke i Algoritmom propisan režim korištenja prostora i režim rada tehničkih sustava, koja kod stambenih zgrada obuhvaća energiju za grijanje, pripremu potrošne tople vode i ventilaciju/klimatizaciju (ventilacija/klimatizacija se uzima u obzir ukoliko postoji i to samo kroz grijanje), a kod nestambenih zgrada obuhvaća energiju za rasvjetu i energije onih termotehničkih sustava naznačenih u Metodologiji u Tablici 5.18 (Definirani tehnički sustavi za proračun do primarne energije za referentne klimatske podatke za pojedine vrste zgrada) za pojedinu vrstu nestambene zgrade (uredske zgrade, zgrade za obrazovanje, bolnice, hoteli i restorani, sportske dvorane, zgrade trgovine, ostale nestambene zgrade);
Stambene i nestambene zgrade svrstavaju se u osam energetskih razreda prema energetskoj ljestvici od A+ do G, s tim da A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred.
Kako se provodi energetsko certificiranje?
Pregled zgrade provode ovlaštene osobe svaka u dijelu svoje struke na temelju metodologije provođenja energetskog pregleda zgrada (skupa radnji i postupaka za provođenje energetskog pregleda zgrada koja sadrži i algoritam za izračun energetskog svojstva zgrada).
Energetski pregled zgrade uključuje:
- pripremne radnje,
- prikupljanje svih potrebnih podataka i informacija o zgradi koji su nužni za provođenje postupka energetskog certificiranja zgrade i određivanja energetskog razreda zgrade,
- provođenje kontrolnih mjerenja prema potrebi,
- analizu potrošnje i troškova svih oblika energije, energenata i vode za razdoblje od tri prethodne kalendarske godine,
- prijedlog mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti zgrade odnosno za poboljšanje energetskih svojstava zgrade koje su ekonomski opravdane s proračunom razdoblja povrata investicija i izvore cijena za provođenje predloženih mjera,
- izvješće i zaključak s preporukama i redoslijedom provedbe ekonomski opravdanih mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti zgrade odnosno energetskih svojstava zgrade.
U postupku provođenja energetskog pregleda zgrade provode se analize koje se odnose na:
- način gospodarenja energijom u zgradi,
- toplinske karakteristike vanjske ovojnice,
- sustav grijanja,
- sustav hlađenja,
- sustav ventilacije i klimatizacije,
- sustav za pripremu potrošne tople vode,
- sustav napajanja, razdiobe i potrošnje električne energije,
- sustav električne rasvjete,
- sustav opskrbe vodom,
- sustav mjerenja, regulacije i upravljanja,
- alternativne sustave za opskrbu energijom.
Energetski certifikat nove zgrade izdaje se na temelju podataka iz glavnog projekta u odnosu na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu zgrade, pisane izjave izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja zgrade, vizualnog pregleda zgrade i završnog izvješća nadzornog inženjera o izvedbi ukoliko je postojala obveza njegove izrade.
Energetsko certificiranje postojeće zgrade uključuje energetski pregled zgrade, potrebne proračune za referentne klimatske podatke za iskazivanje specifične godišnje potrebne toplinske energije za grijanje, specifične godišnje potrebne toplinske energije za hlađenje, specifične godišnje isporučene energije, specifične godišnje primarne energije, specifične godišnje emisije CO2, određivanje energetskog razreda zgrade i izradu energetskog certifikata.
Postojeće zgrade ili njihove samostalne uporabne cjeline koje se prodaju moraju imati važeći energetski certifikat predan na uvid kupcu prije sklapanja ugovora o prodaji.
Pojedinačne samostalne uporabne cjeline zgrada koje se iznajmljuju, daju na leasing ili u zakup moraju imati važeći energetski certifikat dostupan na uvid najmoprimcu ili zakupcu, prije sklapanja ugovora o iznajmljivanju, leasingu ili zakupu.
ENERGETSKA USLUGA je provedba projekta energetske učinkovitosti i ostalih povezanih aktivnosti temeljena na ugovoru o energetskom učinku s jamstvom da u referentnim uvjetima vodi do provjerljivog i mjerljivog ili procjenjivog poboljšanja energetske učinkovitosti i/ili ušteda energije i vode.
PRUŽATELJ ENERGETSKE USLUGE je fizička ili pravna osoba koja pruža energetsku uslugu ili druge mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti krajnjem kupcu.
UGOVOR O ENERGETSKOM UČINKU je ugovorni sporazum između korisnika i pružatelja energetskih usluga, verificiran i praćen tijekom cijelog svog trajanja, pri čemu se investicija u radove, opremu i usluge za provedbu mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti obuhvaćenih energetskom uslugom otplaćuje prema ugovorenom stupnju poboljšanja energetske učinkovitosti ili drugim ugovorenim kriterijima, kao što su financijske uštede.
GOSPODARENJE ENERGIJOM su sve radnje kontinuiranog praćenja i analize potrošnje energije i vode koje obuhvaćaju utvrđivanje promjena u trendovima potrošnje energije i vode, određivanje ciljeva za uštedu energije i vode, uspoređivanje ostvarene potrošnje s predviđenom potrošnjom te prijedloge i provedbu mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti na toj osnovi.
NACIONALNI INFORMACIJSKI SUSTAV ZA GOSPODARENJE ENERGIJOM (ISGE) je računalna aplikacija za praćenje i analizu potrošnje energije u zgradama javnog sektora u koju se putem internetskog portala unose opći, konstrukciji i energetski podaci te podaci o neposrednoj potrošnji energije i vode za svaku zgradu javnog sektora. Link: https://www.isge.hr/
PROGRAM SUFINANCIRANJA ENERGETSKE OBNOVE OBITELJSKIH KUĆA
- Pozdrav, zanima me za obiteljsku kuću za fasadu i obnovljive izvore energije, nešto sam načuo na televiziji pa me zanima vise informacija?
Informacije o programu sufinanciranja moguće je pronaći na stranicama Fonda:
http://www.fzoeu.hr/hr/energetska_ucinkovitost/enu_u_zgradarstvu/energetska_obnova_obiteljskih_kuca/
Na stranici http://www.fzoeu.hr/hr/nacionalni_javni_pozivi_i_natjecaji/ nalazi se popis svih Javnih poziva Fonda, s pripadajućom dokumentacijom za pojedini poziv. Klikom na Javni poziv za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća pronaći ćete tekst Javnog poziva, obrazac za Izjave koje je potrebno priložiti prilikom prijave te Popis energetskih certifikatora po regijama.
Prije svega, potrebno je utvrditi odgovara li Vaša kuća uvjetima sufinanciranja (u smislu definicije obiteljske kuće, vlasništva, prebivališta te planiranih mjera energetske učinkovitosti).
- Šaljem svoju dokumentaciju na uvid, molim da javite je li sve u redu?
Radi poštivanja jednakosti postupanja prema svim potencijalnim prijaviteljima, pregled konkretne dokumentacije nije moguć prije predaje zahtjeva na poziv. Ukoliko neka od odredbi Javnog poziva nije sasvim jasna, slobodno nam dostavite Vaš upit te ćemo na isti odgovoriti u najkraćem mogućem roku.
Dokumentaciju je potrebno učitati (uploadati) u sustav za e-prijavu na javne pozive Fonda te će ista biti detaljno pregledana tek nakon službene prijave na Javni poziv. O rezultatima ćete biti pravodobno obaviješteni.
PITANJE PREBIVALIŠTA
1) Je li moguće ispuniti prijavu i zadovoljiti uvjete ako prijava prebivališta nije prije 01.06.? Naime u procesu sam kupnje kuće preko APN-a, ali zbog Korone APN je tek sada obradio zahtjev i ovih dana ću imati prijenos vlasništva, a nakon toga i prijavu prebivališta. Mogu li se prijaviti na javni poziv ako se prijavim na adresu kuće do kraja 6. mjeseca ?
2) Je li se moguće prijaviti na natječaj za sufinanciranje obiteljske kuće ako osoba živi u toj kući, međutim vlasnik je još uvijek otac koji nema prijavljeno prebivalište na adresi gdje bi se radila obnova?
3) Mogu li se prijaviti na natječaj za energetsku obnovu obiteljske kuće na kojoj imam uknjiženo pravo doživotnog plodouživanja ali nisam vlasnik (majka je vlasnik ali ne živi na toj adresi)?
Građani koji nisu prijavljeni na adresi obiteljske kuće za koju se planira energetska obnova do 1. 6. 2020. nisu prihvatljivi prijavitelji na ovaj Javni poziv.
Korisnici sredstava Fonda mogu biti isključivo fizičke osobe (građani) koji imaju i prebivalište i vlasništvo na adresi obiteljske kuće u kojoj se provodi projekt, a koje najkasnije može biti prijavljeno do 1. lipnja 2020. godine. Podrazumijeva se da za sufinanciranje takav prijavitelj treba imati i svu ostalu potrebnu obaveznu dokumentaciju te mora zadovoljiti uvjete Poziva.
4) Suvlasnici su zainteresirani za energetsku obnovu obiteljske kuće. Postoje tri suvlasnika, ali nemaju svi prebivalište na adresi na kojoj je kuća koja bi išla u energetsku obnovu. Moraju li svi suvlasnici imati prebivalište na toj adresi?
Ne moraju svi suvlasnici imati prebivalište na navedenoj adresi. Prebivalište i vlasništvo/suvlasništvo na adresi obiteljske kuće mora imati prijavitelj (s datumom ne starijim od 1.6.2020.), dok su ostali suvlasnici obavezni dati suglasnost u Izjavi suvlasnika, koja je prilog tekstu Poziva (nalazi se na http://www.fzoeu.hr/hr/nacionalni_javni_pozivi_i_natjecaji/)
PITANJA U VEZI DOKAZA VLASNIŠTVA OBITELJSKE KUĆE
5) Vezano za točku V. 7 zanima me može li u zemljišno-knjižnom izvatku biti upisana čestica pod nazivom oranica ili mora biti isključivo upisana obiteljska kuća za koju se traži mjera energetske obnove?
Može. Izvadak iz zemljišne knjige služi kao dokaz vlasništva jer je u njemu kao vlasnik/ca nekretnine upisana osoba koja traži obnovu. Nije potrebno da je u isti upisana i obiteljska kuća na kojoj će se provoditi mjere energetske obnove.
6) Zemljišno knjižni izvadak čestice – traži li se dokument koji službeno izdaje Zemljišno knjižni ured ili je dovoljno dostaviti izvadak (neslužbenu kopiju) iz u sustava e-građani?
7) Je li je kao dokaz vlasništva i posjeda dovoljan e-izvadak odnosno e-posjedovni list s E-građanina ili mora biti original sa suda odnosno katastra?
Kao dokaz vlasništva ili suvlasništva, prihvatljiva je i neslužbena kopija Zemljišno-knjižnog izvatka koja je izdana iz sustava e-građani, odnosno e-izvadak.
8) Smiju li ponuda izvođača i zemljišno-knjižni izvadak biti stariji od 30 dana?
Javnim pozivom nisu ograničeni datumi izvatka iz zemljišne knjige i ponude izvođača.
Međutim, savjetujemo da radi cijena na tržištu koje su sklone promjenama, pokušate nabaviti ponudu izvođača neposredno prije prijave. Temeljem dostavljene ponude se odobrava iznos sufinanciranja projekta, koji nakon sklapanja ugovora više nije moguće povećavati.
PITANJA U VEZI DOKAZA ZAKONITOSTI (LEGALNOSTI) OBITELJSKE KUĆE
9) Može li se na natječaj prijaviti građevina koja trenutno ima samo građevinsku dozvolu? Živimo u kući, ali ona još nema uporabnu dozvolu jer zbog nedostatka sredstava nismo uspjeli napraviti vanjsku ovojnicu tj. fasadu.
Ne. Vlasnici kuća koje nisu privedene svrsi sukladno aktu kojim se dozvoljava građenje (koje su u gradnji, za koje je pokrenut postupak legalizacije odnosno koje su u postupku ishođenja Rješenja o izvedenom stanju) nisu prihvatljivi prijavitelji na ovaj Javni poziv.
Za sufinanciranje je potrebno dostaviti zadnji važeći dokaz zakonitosti (legalnosti) obiteljske kuće sukladno Zakonu o gradnji (NN 153/13, 20/17, 39/19, 125/19). Ukoliko se radi o upravnom aktu, isti mora biti izvršan/pravomoćan, tj. mora imati žig izvršnosti ili pravomoćnosti.
PITANJA U VEZI OPRAVDANIH TROŠKOVA PROJEKTA KOJI SE SUFINANCIRAJU
10) Je li u maksimalni iznos sufinanciranja (npr. opravdani trošak zamjene vanjske stolarije 2.500 kn za m2) uključen PDV?
Iznosi navedeni u točki III. Teksta Javnog poziva su iznosi sa PDV-om.
11) Je li moguće sufinanciranje dobiti samo za promjenu krova i stolariju, bez fasade?
Moguće je provesti jednu ili više mjera toplinske zaštite vanjske ovojnice, uz napomenu da je potrebno poštivati sve uvjete Javnog poziva.
12) Na prijašnjem pozivu Fonda ostvario sam sufinanciranje te je na kući izvedena vanjska ovojnica. Mogu li se putem Javnog poziva za 2020. godinu prijaviti za izolaciju stropa prema negrijanom tavanu te zamjenu vanjske stolarije?
Ne postoji ograničenje za građane koji su već koristili sredstva Fonda. Međutim, potrebno je utvrditi udovoljavate li uvjetima ovog Javnog poziva. Ukoliko zadovoljavate sve uvjete, možete se prijaviti za sufinanciranje onih mjera za koje do sad niste koristili sufinanciranje.
Napominjemo kako svaka od prijavljenih aktivnosti na ovojnici mora biti cjelovita, tj. nije dopuštena djelomična obnova pojedinih dijelova ovojnice (npr. toplinska izolacija samo jednog vanjskog zida ili ugradnja samo jednog novog prozora. Izuzetak su kuće koje zbog posebnih uvjeta konzervatora ne mogu na svim elementima ovojnice postići traženi koeficijent prolaska topline).
13) Možemo li započeti radove na energetskoj obnovi i prije 1.9.2020. (prije nego se prijavimo na Poziv i prije sklapanja Ugovora o sufinanciranju? Hoće li nam ti troškovi biti priznati /opravdani?
Ako zadovoljite sve uvjete Javnog poziva te Vam sredstva budu odobrena, bit će Vam i opravdani/priznati navedeni troškovi. Naime, prihvatljivi su troškovi nabave i ugradnje materijala/sustava/opreme, nastali nakon datuma objave Poziva (25.06.2020.), što se dokazuje datumom izdavanja računa.
14) Mogu li biti sufinancirani prateći radovi na obnovi fasade, npr. zamjena limarije, ugradnja novih klupčica…? Što je opravdani troška prilikom provedbe mjere zamjene vanjske stolarije?
U tekstu Javnog poziva se za svaku mjeru navode opravdani pripadajući troškovi.
Za mjeru toplinske izolacije vanjskih zidova grijanog prostora, važno je da se zadovolje tehnički uvjeti propisani tekstom Poziva (koeficijent prolaska topline mora ≤0,25 za kontinentalnu te ≤0,40 za primorsku Hrvatsku). U tom su slučaju opravdani troškovi: etics fasadni sustav – komplet (toplinska izolacija, mrežica, glet masa, žbuka, boja), ventilirana fasada – komplet, fasadni paneli – komplet, termo žbuka, vanjske klupčice, toplinska izolacija sokla – komplet (prekinut toplinski most), građevinska skela, zidarski, građevinski, limarski i ličilački popravci.
Prilikom zamjene postojeće vanjske stolarije novom uz postizanje tehničkih uvjeta Fonda, opravdani trošak je i uklanjanje stare stolarije, dobava i ugradnja nove stolarije, zidarski/ličilački popravci, unutarnje i vanjske klupčice i zaštita od sunca (rolete, grilje, brisoleji)
15) Molim Vas za pojašnjenje Opravdanih troškova sa strane 4. poziva. Je li prihvatljivo da se radi samo fasada ili npr. samo krov, ili je prihvatljiv projekt samo onaj koji obuhvaća povećanje toplinske zaštite baš svih elemenata vanjske ovojnice grijanog prostora (zida, stropa, poda krova, stolarije)?
Svaka od mjera povećanja toplinske zaštite elemenata vanjske ovojnice smatra se cjelovitom mjerom tj. može se pojedinačno izvoditi povećanje toplinske izolacije vanjskog zida ili stropa ili poda ili krova. Nije nužno da projekt sadrži povećanje toplinske zaštite baš svih elemenata vanjske ovojnice.
PITANJA VEZANA UZ PRIJAVU NA JAVNI POZIV
16) Što točno podrazumijeva odnosno kad je završeno “Učitavanje prijave…” iz točke VI. Dostavljanje prijave na Poziv? Možemo li sada poslati prijavu, ako imamo svu dokumentaciju? Mogu li se slati kopije dokumenata u papirnatom obliku?
Prijava na ovaj Javni poziv bit će moguća isključivo putem sustava za e-prijavu na javne pozive Fonda. Od 25. lipnja svi građani imaju mogućnost unutar svog korisničkog sučelja unositi podatke za prijavu i učitavati (uploadati) potrebnu dokumentaciju u pdf formatu (skeniranu). To mogu uraditi samostalno ili uz pomoć energetskog certifikatora. No, taj unos (učitavanje prijave) nije ujedno i službena prijava na Javni poziv.
Sa službenim zaprimanjem prijava Fond započinje 1.9. u 9:00 sati, kada će i sustav za e-prijave imati omogućenu opciju „Prijavi se“. Korisnici bi se tada trebali ulogirati u svoj korisnički račun, ući u obrazac za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća te i službeno predati svoju prijavu.
U sustavu za e-prijave, korisnici će se rangirati prema trenutku zaprimanja njihovog zahtjeva. Sredstva će se dodjeljivati dok god bude bilo raspoloživih sredstava, a kad iznos traženih sredstava premaši planirani budžet sustav za e-prijave automatski će onemogućiti daljnje prijave.
PITANJA U VEZI ENERGETSKIH CERTIFIKATORA
17) Gdje se na Vašoj stranici nalazi popis ovlaštenih energetskih certifikatora za obavljanje energetskog pregleda i izrade certifikata koji su mi potrebni za prijavu na natječaj?
Na stranici http://www.fzoeu.hr/hr/nacionalni_javni_pozivi_i_natjecaji/ nalazi se popis svih Javnih poziva Fonda, s pripadajućom dokumentacijom za pojedini poziv. Klikom na Javni poziv za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća pronaći ćete tekst Javnog poziva, obrazac za Izjave koje je potrebno priložiti prilikom prijave te Popis energetskih certifikatora po regijama.
18) Smijem li koristiti uslugu energetskog certifikatora koji nije sa Liste certifikatora koju je Fond objavio?
Energetski certifikator koji će raditi energetske preglede i certifikate i/ili pružati pomoć prijavitelju prilikom prijave na Poziv ne mora nužno biti sa Liste certifikatora koju je Fond objavio.
MJERA UGRADNJE SUSTAVA ZA KORIŠTENJE OIE
19) Ukoliko je u Izvješću o energetskom pregledu utvrđeno da je potrebna zamjena toplinske ovojnice vanjskog zida i krova te vanjske stolarije, je li se u ovoj iteraciji moguće prijaviti za natječaj samo kombinaciju dviju mjera – zamjene toplinske ovojnice krova i nabavu sunčanih toplinskih pretvarača, a da se zamjena toplinske ovojnice vanjskih zidova i zamjena vanjske stolarije ne radi sada i ne prijavljuje u natječaj?
Mjera ugradnje sustava za korištenje OIE je opravdan je trošak jedino ukoliko se kombinira s mjerama povećanja toplinskih svojstava vanjske ovojnice (zid, krov, strop, pod), te ukoliko barem dvije mjere toplinske zaštite ovojnice grijanog prostora zadovoljavaju tehničke uvjete prema ovom Pozivu.
Ako postojeće stanje obiteljske kuće već ima jednu mjeru toplinske zaštite ovojnice grijanog prostora sa zadovoljavajućim koeficijentom prolaska topline, potrebna je barem još jedna mjera toplinske zaštite ovojnice grijanog prostora koja će imati koeficijent prolaska topline sukladan tehničkim uvjetima ovog Poziva.
! NAPOMENA !
Svaki odgovor Fonda temelji se na upitu i djelomičnim informacijama koje su u istom dostavljene. Odgovor ne prejudicira konačnu odluku Fonda o prihvatljivosti projekta za sufinanciranje jer ista može biti donesena tek nakon obrade pojedine prijave odnosno uvida u cjelokupnu dokumentaciju zaprimljenu na Javni poziv.
SVA GORE NAVEDNA PITANJA I ODGOVORI SE ODNOSE NA NATJEČAJ FONDA RASPISAN 2020. GODINE. PRILIKOM RASPISIVANJA NOVOGA NATJEČAJA 2021. GODINE MOGUĆE JE DA ĆE DOĆI DO ODREĐENIH PROMJENA VEZANIH ZA NATJEČAJ.