

U Centru za suvremenu kulturu u Barceloni (CCCB) 18-19.6.2026 godine, održano je treće izdanje Međunarodne konvencije o održivom turizmu (MED Sustainable Tourism Convention). Ovaj vodeći međunarodni događaj okupio je oko 250 sudionika iz 18 zemalja kako bi raspravljali o tranziciji turizma prema održivijim, otpornijim i inkluzivnijim modelima, uz podršku španjolskog Ministarstva industrije i turizma, UN Tourism-a te programa Interreg Euro-MED.
Ispred Dubrovačke razvojne agencije DURA na konvenciji je sudjelovala viša savjetnica Nataša Mirić, u svojstvu projektnog partnera na projektu HERIT-ADAPT. Sudjelovanje na ovom prestižnom skupu omogućilo je razmjenu znanja i pozicioniranje napora Grada Dubrovnika u prilagodbi kulturne i prirodne baštine klimatskim promjenama.
Program konvencije obuhvatio je niz plenarnih zasjedanja i okruglih stolova fokusiranih na klimatsku otpornost, upravljanje vodama i kružno gospodarstvo na Mediteranu. Posebno upečatljiv trenutak prvoga dana konvencije bilo je uvodno predavanje talijanskog profesora dr. Claudia Milana sa Sveučilišta u Barceloni, jednog od najpriznatijih akademskih glasova u analizi turizma južne Europe. Govoreći o nužnosti zaokreta prema teritorijalnom upravljanju i socijalnoj pravdi, profesor Milano je u svom govoru izričito istaknuo upravo grad Dubrovnik kao izvrstan primjer dobre prakse na Mediteranu. Pohvalio je napore Dubrovnika u upravljanju tokovima posjetitelja i uvođenju održivih modela koji štite povijesnu jezgru od pritiska masovnog turizma.
Ova konvencija, kao i popratni događaj posvećen plavom turizmu održan u sklopu #EUGreenWeek-a, još je jednom potvrdila važnost mediteranske suradnje i strateškog usklađivanja s europskim politikama održivosti u svrhu transformacije turizma u pokretača odgovornog razvoja.


