DURA u sklopu svojih aktivnosti priprema i provodi projekte usmjerene na revitalizaciju kulturne te očuvanje prirodne baštine, kao i i održivi razvoj Dubrovnika, koji je sastavni dio projekta ‘Respect the City’. DURA aktivno koordinira sa Gradom Dubrovnikom oko provođenja aktivnosti definiranih kroz Respect the City, te putem projekata financiranih iz fondova EU potiče promociju održivog turizma I njegovo provođenje na svim razinama I među svim aktivnim dionicima u turizmu.
Kao jedna glavnih osnova za provođenje održivih oblika turizma prepoznata je nužna turistička valorizacija prirodne I kulturne baštine,koja može pomoći disperziji posjetitelja na dodatne lokacije I u oko samog Dubrovnika, kako bi se minimizirao negativni utjecaj koje gužve imaju prije svega na Staru gradsku jezgru .Nadalje, za turistički sektor, sustavni razvoj kulturno-turističke ponude donosi brojne prednosti, budući se tako podiže kvaliteta ukupnog turističkog proizvoda, privlače se turisti veće platežne moći, produljuje se sezona, geografski se proširuje potražnja izvan glavnih turističkih tokova, čime se potiče regionalna ekonomija destinacije, stimulira se potražnja i potrošnja jer se turistu nudi veći, dulji i kvalitetniji raspon aktivnosti i događanja u destinaciji u kojoj boravi.
U tijeku je provedba triju projekata vezanih uz turizam,koji su financirani sredstvima EU: Tourban, Tourism Friendly Cities te Wonder.
Grad Dubrovnik značajan je čimbenik svjetske kulturne baštine, kao jedinstvena urbanistička cjelina nastala tijekom razdoblja srednjega vijeka, renesanse, baroka i moderne čija je vrijednost okrunjena i UNESCO zaštitom 1979. godine. Dubrovnik danas predstavlja jednu od prepoznatljivih atrakcija Mediterana koja godišnje privlači veliki broj posjetitelja.
Duh mjesta u gradu Dubrovniku vremenom se mijenjao, a svrha njegovog razumijevanja uključuje i ideju o budućem pažljivom planiranju, upravljanju i usmjeravanju Grada k integriranom održivom razvoju. Integriranim pristupom moguće je poticati održivi razvoj turizma i komplementarnih djelatnosti, kreirajući jedinstveni, konkurentan, inovativan i kompleksan turistički proizvod i destinaciju . Vizija daljnjeg razvoja turizma u Dubrovniku temelji se na integraciji same zaštićene urbane cjeline Grada kao najveće atrakcije u Hrvatskoj i jedne od značajnih na cijelom Mediteranu, sa svim područjima koji gravitiraju Dubrovniku: Elafitskim otočjem, Dubrovačkim Gornjim i Donjim Selima, te Rijekom Dubrovačkom, a nju je moguće ostvariti isključivo ako se potakne međusobna suradnja svih zainteresiranih skupina (institucija, poduzetnika i nevladinog sektora) u području turizma, ruralnog turizma, kulturnog turizma, ugostitelja i ostalih pružatelja usluga područja oko grada Dubrovnika.
Kontakti:
Nataša Mirić – email: nmiric@dura.hr , telefon: 020/640-554
Razvojna agencija Grada Dubrovnika DURA u suradnji s Gradom Dubrovnikom, Ministarstvom kulture i pojedincima i udrugama iz kulturnog i kreativnog sektora tijekom studenog mjeseca organizira „Dane kulturnih/kreativnih industrija Dubrovnik“ s ciljem poticanja udruživanja, umrežavanja, povezivanja i zajedničkog djelovanja svih sudionika javnog života naše zajednice kroz kreativan i inovativan pristup te razvoja novih ideja i proizvoda.
„Dani kreativnih/kulturnih industrija 2015.“ zamišljeni su kao trodnevna manifestacija koja objedinjuje, predstavlja i povezuje sve raspoložive snage i potencijale dubrovačke kreativne, kulturne i umjetničke scene – od arhitekture, dizajna, filma, glazbe, informacijsko-komunikacijskih tehnologija, do kazališta i plesa, likovnih umjetnosti, fotografije, nakladništva, modnog dizajna, robotike, modelarstva te time postaje jedinstvena manifestacija takvog karaktera na području Grada Dubrovnika.
“Dani kulturnih/kreativnih industrija” uključuju više raznovrsnih kulturno-javnih sadržaja kvalitetnog tipa namijenjenih kako osobama iz struke tako i najširoj publici. Riječ je o izložbama, koncertima, tribinama, predstavama i projekcijama te privremenom prodajnom paviljonu/sajmu „LAZART“ – na kojem se svojim radovima, proizvodima, znanjima i vještinama predstavljaju umjetnici, dizajneri, primijenjeni umjetnici, izdavači, mladi inovatori, profesionalci, amateri, nezavisnjaci, institucionalci, samostalni umjetnici, udruge, umjetničke organizacije , odnosno svi oni koji kreativnim i inovativnim pristupom doprinose razvoju zajednice.
U sklopu događanaj održavaju se i „Art of your Mind powered by PechaKucha“ prezentacije, a veliki interes publike i da se tražila stolica više govori o događanju koji je zainteresirao dubrovačku javnost i privukao publiku različitih profila.
Cilj je da ovo kulturno događanje ima i edukativni karakter, stoga se organiziraju radionice i predavanja eminentnih stručnjaka s područja kreativne/kulturne industrije. Također, putem ove manifestacije ostvaruje se bolje povezivanje ponude vještina i potražnje tržišta rada, partnerstva umjetničkih škola, sveučilišta i tvrtki te omogućava bolju promociju umjetnika i kulturnih djelatnika na širem području RH i inozemstva.
Ciljevi koji se žele postići poticanjem razvoja kulturnih i kreativnih industrija su: organizacija i stvaranje prostornih preduvjeta za djelovanje i prezentaciju rada kulturnih i kreativnih industrija, zapošljavanje, vidljivost Grada (kulturne/kreativne industrije imaju potencijal profiliranja gradova) te urbani razvoj (kulturne/kreativne industrije su se pokazale kao pokretači za revitalizaciju pojedine gradske četvrti koje su bile u lošem stanju).
Na Danima kreativnosti i inovativnosti u organizaciji udruge MRAK (Mreže za razvoj i kreativnost), održanim u svibnju 2014. godine u Zagrebu, Grad Dubrovnik i DURA za manifestaciju „DKKI Dubrovnik 2014“ osvojili su prestižnu nagradu u kategoriji „Kreativni i inovativni razvojni program jedinica samouprave“.
Veliki interes i pozitivne reakcije javnosti i institucija pokazalo je da je održavanje ovakvih događanja može doprinijeti djelovanju i prezentaciji rada kulturnih i kreativnih industrija i urbanom razvoju Grada te potaknuti kreativne pojedince da razvijaju nove ideje i poruke kojim će djelovati na društveno umrežavanje i razmjenu iskustva te time doprinijeti razvoju poduzetništva kreativnih industrija.
DURA je od 12. lipnja 2014. godine članica Udruge „Hrvatski klaster konkurentnosti kreativnih i kulturnih industrija“.
DKKI MATERIJALI
NAZIV PROJEKTA: „IZRADA PROJEKTNE DOKUMENTACIJE ZA OBNOVU TRASE DUBROVAČKOG RENESANSNOG VODOVODA U FUNKCIJI ŠETNICE“
NOSITELJ: Grad Dubrovnik
PROVEDBA: Razvojna agencija Grada Dubrovnika DURA
VRIJEME PROVEDBE: kolovoz 2014. – travanj 2016.
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 1,5 mil. HRK
VRIJEDNOST BESPOVRATNIH SREDSTAVA: 500.000,00 HRK
FINANCIRANJE: Ministarstvo turizma
SUFINANCIRANJE: Grad Dubrovnik
OPIS PROJEKTA:
Razvojna agencija Grada Dubrovnika DURA u suradnji s Gradom Dubrovnikom prijavila je na Javni poziv projekt pod nazivom „Izrada projektne dokumentacije za obnovu trase Dubrovačkog renesansnog vodovoda u funkciji šetnice“ te je temeljem Odluke o raspolaganju sredstvima Fonda za razvoj turizma te nakon objavljenog Javnog poziva za predlaganje projekata od 07. svibnja 2014. godine, Ministarstvo turizma donijelo odluku o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 500.000,00 kuna za navedeni projekt.
Cilj projekta je obnova trase dubrovačkog ranorenesansnog gravitacijskog vodovoda od izvorišta u Šumetu do naselja Nuncijata koji datira iz 15. stoljeća, s pripadajućim objektima u duljini od 8,5 km, u funkciji prezentacije domaćoj, ali i inozemnoj javnosti
U prvoj fazi projekta izrađena je projektna dokumentacija (geodetska podloga, provjera projektnog zadatka te idejni, glavni i izvedbeni projekt), a plan je u 2016. prijaviti i izvedbu infrastrukturnog dijela projekta na natječaj za kulturnu baštinu iz operativnog programa Konkurentnost i kohezija, obzirom da će zadovoljavati sve preduvjete za javljanje na isti.
Naglasak planiranog rješenja je doprinijeti razvitku turističkih sadržaja neposredno uz koridor trase.
Opći cilj projekta je obnova trase dubrovačkog ranorenesansnog gravitacijskog vodovoda od izvorišta u Šumetu do naselja Nuncijata, s pripadajućim objektima u duljini od 8,5 km, u funkciji prezentacije domaćoj ali i inozemnoj javnosti. Cilj je uređenje trase u funkciji pješačko-biciklističke komunikacije koja će obogatiti i unaprijediti ukupnu turističku ponudu grada Dubrovnika. Osim toga naglasak planiranog rješenja je doprinijeti razvitku turističkih sadržaja neposredno uz koridor trase. U okviru naselja Šumet, Knežica, Sustjepan, Nuncijata potaknut će se razvitak specifične turističke ponude, u naseljima koja do sada nisu bila turistička destinacija, pa se samim time očekuje benefit realizacijom projekta i za lokalnu zajednicu. Na glavnom punktu ulaska na trasu u naselju Nuncijata planiran je polivalentni objekt (turističko – ugostiteljski punkt, parkiralište, sportsko igralište, dječje igralište) čijom izgradnjom bi se naselje
Nuncijata dodatno konsolidiralo te postalo početna lokacija nove turističke ponude Grada – povijesne infrastrukture ranorenesansnog vodovoda. Trasa vodovoda biti će istovremeno rekreativnog i edukacijskog karaktera. Šetnja trasom omogućit će posjetitelju da se vrati šest stoljeća unatrag i „od kilometra do kilometra“ bude svjedok tog iznimnog graditeljskog pothvata; koliko je ljudi radilo po pojedinoj dionici, kakva je bila struktura radne snage, gdje su spavali, koliko je bilo naručeno vina (sve iz izvornog ugovora o gradnji), kako je Dubrovačka Republika nadzirala radove, koje su bile poteškoće koje su pratile izgradnju, i niz drugih informacija. Projekt također razmatra mogućnost uključenja i dodatnih sadržaja u okviru same trase šetnjice kao što su Kuća vode na izvorištu Omble, revitalizaciju uskotračne želježničke trase i slične punktove.
Osim educiranja o ovoj iznimnoj povijesnoj infrastrukturi, s trase vodovoda bi se po prvi put mogao doživjeti prostor najgušće ladanjske izgradnje općenito u Hrvatskoj, koji je izniman zbog specifične tipologije i u europskim razmjerima. Trasa vodovodnog kanala još uvijek je jasno vidljiva u prostoru iako je prekinuta na koti Nuncijata. Objekti vodovoda su sporadično očuvani, u Gružu, pred ulazom u Grad u ulici uz Posat, uz Mline, te na brojnim lokalitetima u Starom Gradu (SLIKA 2). Realizacijom ovog projekta šire područje Dubrovnika, ali i Hrvatska općenito obogatila bi kulturno – turističku ponudu ali vrlo važno jest da bi se odteretila koncentracija turista na samu staru gradsku jezgru Dubrovnika. Dubrovački ranorenesansni gravitacijski vodovod građen 1436/37 godine jedan je od najvažnijih i najvećih infrastrukturnih projekata Dubrovačke Republike. Uzimajući u obzir okolnosti u kojima je građen, raritetan je projekt i u europskom kontekstu. Ugovor koji je dubrovačka vlada potpisala s talijanskim graditeljem Onofriom Giordanom della Cava iz mjesta Cava blizu Napulja i poduzetnikom Andreuzzom de Bulbitom iz Tramontea u Apuliji, odnosi se na izgradnju trase vodovodnog kanala od izvorišne točke u Šumetu na 109 m n.v. do ulaska u Grad na koti Minčeta na nadmorskoj visini od 89 metara u ukupnoj duljini od 11 700 m (PRILOG, SLIKA 1). Visinska razlika od izvorišne točke i točke ulaska vodovoda u Grad od samo 20 metara, odnosno nagib na određenim dionicama od samo 0,6% , prezentira minucioznost ovog projekta s inženjerskog odnosno građevinskog i geodetskog ali i investicijskog aspekta. Tim više budući je projekt realiziran u samo 16 mjeseci. Na trasi vodovoda izgrađeni su brojni objekti: akvadukti, depoziti, taložnici, kanali, potporni zidovi, kamene cijevi, mlinovi. Završetak izgradnje vodovoda rezultirao je uvođenjem vode u Grad gradnjom Velike i Male fontane, te kasnije i židovske fontane, fontane u Kneževu dvoru, u palači Sandalja Hranića, fontane na Pločama, uvođenja vode u franjevački i dominikanski samostan. Iz izvornog ugovora o gradnji dubrovačkog renesansnog vodovoda moguće je iščitati ugovorene obveze između Naručitelja, Dubrovačke Republike i Izvoditelja radova; u ugovoru je jasno naznačen objekt ugovora koji treba biti izgrađen, kvaliteta izvedenih radova, definirane su karakteristike objekta gradnje, definirani su uvjeti gradnje, utvrđen je i garantni rok od godine dana, dogovoreni je tempo isplate plaće prema obavljenim radovima. U vrijeme Dubrovačke Republike vodovod je bio jedna od osnovnih komunikacijskih pravaca iz Grada prema Rijeci dubrovačkoj, njime je šetao i Marin Držić kada se inspirirao Rijekom pišući pastoralu Tirenu. S aspekta stranaca predstavljao je ne samo moć jedne države nego i njen civilizacijski doseg. Ali prije svega ovaj zahvat svjedoči o dalekovidnosti ali i kompetentnosti i učinkovitosti dubrovačke vlasti, da osigura dostatna sredstva, organizira i dovrši projekt izgradnje u vrlo brzom roku. Koncizno napisan ugovor o gradnji vodovoda između Dubrovačke Republike tj. investitora i graditelja svjedoči o visokom stupnju uređenosti Dubrovačke Republike, brigom za javni interes, i na koncu savjesnosti o upravljanju državnim novcem. Zbog navedenog je dubrovački ranorenesansni vodovod prvorazredni kulturno povijesni artefakt s velikim prezentacijskim potencijalom.
Rezultati realizacije projekta „Obnova trase dubrovačkog vodovoda u funkciji pješačke šetnice“ su:
- Obnova i prezentacija prvorazrednog povijesnog infrastrukturnog objekta koji na najbolji način prezentira bogatstvo i civilizacijski doseg proteklih povijesnih razdoblja
- Obogaćivanje specifične turističke ponude sa snažnom kulturnom ali i ekološkom porukom da je takav objekt 6 stoljeća ostao očuvan
- Obnovljena trasa ranorenesnog vodovoda postat će nova destinacija na turističkoj mapi grada Dubrovnika i time rasteretiti prekapacitiranu povijesnu jezgru
- Obnovljena trasa ranorenesansnog vodovoda kao turistički atraktivno kulturno dobro potaknut će razvitak turističke ponude u neposrednom koridoru trase u naseljima Knežica, Šumet, Nuncijata, (obiteljska gopodarstva, ugostiteljstvo) koja do sada nisu bili dio turističke ponude grada Dubrovnika
- Proširiti će se gradski prostor u funkciji javne namjene na rubnim dijelovima grada
- Aktivirat će se kolektivna svijesti o potrebi očuvanja povijesnih infrastrukturnih objekata (Stonski irigacijski sustav, Konavoski vodovod, Napoleonova cesta, trasa željeznice kao biciklistička staza itd)
- Raščišćavanjem i uspostavljanjem trase osigurat će se i bolja protupožarna zaštita šireg područja
- Formiranjem nove rekreativne zone poboljšava se kvaliteta života stanovnicima Grada
Europska mreža kulturnog turizma je jedina pan-europska mreža osnovna u svrhu zaštite i promidžbe turističkih destinacija koje njeguju kulturni turizam, a Grad Dubrovnik ponosni je član ove mreže od 2015.godine. Razvojna agencija DURA je u ime grada član Izvršnog odbora ECTN-a, te aktivno sudjeluje u prijavi projekata, konferecijama i sl., u organizaciji Mreže.
Misija ECTN mreže je okupljanje stručnjaka iz područja kulture i turizma, iz različitih regija Europe, kako bi izmjenjivali iskustva, surađivali na projektima te dijelili primjere dobre prakse u razvijanju novih aktivnosti i inovacija.
ECTN je osnovana u Bruxellesu 2009. godine, a trenutno broji preko 20 članova. Sastoji se od tri radne skupine-istraživačka, praktična i predlagateljska, koje unutar svojih okvira predlažu aktivnosti drugim članovima, a odgovaraju Izvršnom odboru Mreže.
http://www.culturaltourism-network.eu/
Kontakt:
Nataša Mirić nmiric@dura.hr 020/640-554
Analiza potencijala Elafitskih otoka
Elafitska otočna skupina se sastoji od 13 otoka: Olipa, Jakljan, Šipan, Lopud, Koločep, Daksa, Tajan,Crkvina, Goleč, Kosmeč, Mišnjak, Ruda i Sv. Andrija. Otočje administrativno pripada Gradu Dubrovniku i Dubrovačko neretvanskoj županiji. Ukupna površina elafitskog područja je 90 km2, od čega se na otoke odnosi 27 km2. Pružaju se u smjeru sjeverozapad-jugoistok (dinarski smjer). Šipan, Koločep i Lopud su površinom najveći, infrastrukturno najrazvijeniji i jedini stalno naseljeni otoci. Intenzitetom turističkih i ostalih gospodarskih aktivnosti prednjače u odnosu na druge otoke iz Elafitske otočne skupine.
Elafitski otoci mjesta su bujne mediteranske i suptropske vegetacije i bogate povijesti o kojoj svjedoči ostavština sakralne i svjetovne arhitekture . Ime otočja su nadjenuli Grci za koje se vjeruje da su bili prvi stanovnici otoka. Prvi spomen Elafita zabilježen je početkom 1. stoljeća u djelu grčkog pisca i znanstvenika Plinija Starijeg, Naturalis Histria.
Analiza potencijala ovog otočja izrađena je u sklopu prekograničnog projekta sa BIH, a temeljem pregleda raspoložive dokumentacije – monografija, putopisa, studija i nalaza znanstvenih i stručnih istraživanja te prikupljenih i obrađenih statističkih pokazatelja dobivenih na raspolaganje od strane turističke zajednice grada Dubrovnika i turističke zajednice Dubrovačko neretvanske županije. Nalazi istraživanja dodatno su potvrđeni anketom provedenom prema unaprijed pripremljenim anketnim upitnicima na razini projekta te intervjuima sa ključnim dionicima lokalnog razvoja.
Analiza potencijala za održivi turistički razvoj u području Elafitskih otoka
DIFUZNI HOTELI NA ELAFITSKIM OTOCIMA
Jedan od modela za unapređenje turističke ponude je model difuznih hotela, inovativni oblik pružanja turističkih usluga i proizvoda, osmišljen u Italiji pod nazivom Albergo Diffuso. Model difuznih hotela djeluje na temelju mreže smještajnih objekata izgrađenih u blizini povijesnog centra ruralnog područja. Središnja točka modela obuhvaća glavnu zgradu u kojoj je recepcija i sve druge srodne usluge. To je sustav upravljanja turističkim smještajem koji je u mogućnosti isporučiti usluge standardnog hotela s razlikom da se model difuznog hotela temelji na “horizontalnoj”, a ne na ”vertikalnoj” shemi tradicionalnih hotela. Tako se turistima nudi prilika da postanu privremeni stanovnici ruralnog područja koje sudjeluje u društvenom životu lokalne zajednice i u isto vrijeme uživaju u udobnosti standardnih hotelskih usluga.
Središnjom upravljačkom jedinicom može upravljati jedan poduzetnik ili grupa zainteresiranih strana (npr. udruge, zadruge). Upravljačka jedinica preuzima poslove prijema gostiju, pružanja turistički orijentiranih usluga, obavlja promotivne djelatnosti i surađuje sa lokalnim dionicima uključenim u model difuznih hotela (npr. vlasnicima smještajnih objekata, lokalnih proizvođača, obrtnika, poduzetnika, lokalnih udruga itd.) kako bi se pružio integrirani turistički proizvod.
Na temelju uvida u trenutno stanje turističke ponude na Elafitskim otocima, sljedeći su glavni ciljevi za uspostavu modela difuznih hotela :
• Obogaćivanje turističke ponude; Monotona turistička ponuda dovodi do nastanka jednoličnih turističkih proizvoda i usluga. Ne postoji potpuna eksploatacija obilja turističkih potencijala na Elafitskim otocima što je uzrok sezonskog turizma kojeg pokreće ponuda bazirana gotovo isključivo na temelju “sunca i mora”.
• Povezivanje potencijala otoka; Komparativne prednosti otoka su nedovoljno iskorištene. Materijalna i nematerijalna kulturna baština, jedinstveni tradicijski obrti i proizvodnja autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda nedovoljno su uključeni u turističku ponudu.
• Porast suradnje svih relevantnih dionika; Niska razina suradnje između pružatelja turističkih proizvoda i usluga s jedne strane i donositelja odluka vezanih uz turističku politiku s druge, otežava razumijevanje o potrebi zajedničke suradnje i nemogućnost kreiranja jedinstvenog i prepoznatljivog turističkog proizvoda s dodanom vrijednošću.
• Jačanje poduzetničkih aktivnosti; Nedostatak poduzetničke aktivnosti stvara nepovoljne socioekonomske uvjete na otocima koji se manifestiraju nedovoljnom razinom kvalitete života, nedostatkom radnih mjesta i negativnim demografskim trendovima (depopulacija, demografsko starenje, deagrarizacija, niske stope nataliteta i sl.). Stvaranje povoljnog poslovnog okruženja je preduvjet za poboljšanje turističke ponude, kvalitete života i povećanja prihoda od turizma i aktivnosti povezanih s turizmom.
• Rast kvalitete ponude; Povećanje konkurencije na strani ponude turističkog tržišta predstavlja imperativ za stalnim poboljšanjima u kvaliteti i konkurentnosti turističke ponude.
Link: http://www.albergodiffuso.com/
Akcijski plan za implementaciju modela difuznih hotela na Elafitskim otocima
Kontakt:
Nataša Mirić nmiric@dura.hr 020/640-554
Održivi turizam je dvadeset godina u središtu razvojnih programa Svjetske turističke organizacije. Europska komisija je svojim manifestom „Europa, svjetsko turističko odredište br. 1, usmjerila okvir novih politika za razvoj turizma Europe prema razvoju održivog turizma, a ključni europski odmak od dosadašnjih strategija bilo je uvođenje tzv. ETIS indikatora – turističkih pokazatelja sustava održivog upravljanja destinacijom. Set od 67 pokazatelja za mjerenje performansi turističkih destinacija u pogledu održivosti dizajniran je za direktno korištenje,a u svrhu praćenja, upravljanja, mjerenja i poboljšanja izvedbe održivosti.
Unutar aktivnosti projekta ”InTourAct”, koji je DURA provodila unutar transnacionalnog programa ”South East Europe”, izrađeni su ETIS indikatori relevantni za održivi razvoj turizma na području Grada Dubrovnika .
Kontakt:
Nataša Mirić nmiric@dura.hr 020/640-554
Grad Dubrovnik njeguje identitet inovativnog i atraktivnog elementa turističke ponude integrirajući održivo korištenje, očuvanje i promoviranje ambijentalne ruralne determinante, kulturoloških specifičnosti i društvenih činitelja današnjeg područja Dubrovnika, kao i mjesnu specifičnost i originalnost.
Povećanje dolazaka turista u Dubrovnik iz godine u godinu stvorilo je potrebu za Lokalnim Akcijskim Planom koji bi na stanovit način pridonio rješavanju preusmjeravanja određenog broja turista u peri-urbana i ruralna područja, time doprinio razvoju tih područja i učinio razvoj održivog turizma mogućim u pretjerano posjećenom Dubrovniku.
Lokalni Akcijski Plan, koji je grad Dubrovnik izradio u suradnji sa DURA-om, uključuje razvoj ruralnog turizma i integraciju turističke ponude sljedećih područja:
• Gornja Sela: Gromača, Ljubač, Mrčevo, Kliševo, Mravinjac i Riđica,
• Donja Sela: Osojnik, Zaton, Orašac, Trsteno i Brsečine Dubravica,
• Elafiti: Koločep, Lopud i Šipan (Suđurađ), i
• Bosanka i ruralno područje Rijeke Dubrovačke (Rožat, Komolac, Mokošica).
• Ostala sela u ruralnom području Rijeke Dubrovačke: Prijevor, Knežica, Sustjepan, Dračevo selo, Petrovo selo, Čajkovići i Čajkovica.
Lokalni Akcijski Plan za integrirani i održivi turizam – Grad Dubrovnik
Kontakt:
Nataša Mirić nmiric@dura.hr 020/640-554
Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 2. sjednici održanoj 18. svibnja 2015. godine usvojilo je Zaključak kojim se 2016. godina proglašava Godinom svetoga Vlaha, a povodom 1700-te obljetnice mučeničke smrti dubrovačkog parca.
Projekt čije je idejno polazište potaknuto velikom i značajnom obljetnicom obilježavanja 1700 godina od mučeničke smrti sv. Vlaha – zbir je cjelogodišnjih programskih aktivnosti temeljenih na različitim aspektima njegova štovanja širom svijeta, sa snažnom ekumenskom i duhovnom dimenzijom, napose kulturološkom, osobito u Dubrovniku. Svrha i ciljevi programa projekta su podizanje razine svijesti i samosvijesti o značenju Parca u lokalnom i širem kulturnom arealu, objedinjujući svjetovnu i vjersku komponentu i temeljeći se na snažnoj i kontinuiranoj tradiciji štovanja sveca zaštitnika te oblikovanja ukupnog dubrovačkog kulturnog prostora. Programske aktivnosti temelje se na prezentaciji i međusobnom prožimanju bogate materijalne i nematerijalne kulturne baštine te autentične istoznačnosti bića Sveca i Grada.
Ovaj projekt afirmira, unaprjeđuje i popularizira Festu Sveca, koji su zaštićeno nacionalno kulturno dobro, upisano na UNESCO-vu Listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Željeni rezultat projekta je jačanje sustava mjera zaštite, referirajući se na međunarodnu razinu štovanja Sveca te širenje granica spoznaje o kulturnoj raznolikosti i ljudskoj kreativnosti.