Riječ je novoodbrenom projektu na kojemu je DURA partner, koji za cilj ima doprinijeti povećanju zapošljivosti najranjivijih skupina na tržištu rada kroz pripremu i provedbu inovativnih lokalnih inicijativa za poticanje zapošljavanja usklađenih s potrebama i strateškim prioritetima DNŽ. Uzevši u obzir regionalne i lokalne različitosti te različite potrebe lokalnih tržišta rada, vidljivo je da politike na nacionalnoj razini mogu samo dijelom odgovoriti na sve potrebe te je stoga potrebno poticati i razvijati lokalne inicijative u zapošljavanju i upravljanju tržištem rada.
U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u tu je svrhu osnovano Partnersko vijeće za tržište rada i razvoj ljudskih potencijala (PVTR) koje djeluje od 2011 godine a čine ga predstavnici sva tri sektora: javnog, privatnog i nevladinog. Tijekom rada je uočena potreba za profesionalizacijom tehničkog tajništva u svrhu učinkovitijeg funkcioniranja PVTR- a i provedbe strateških ciljeva Županijske strategije RLJP.
S tim ciljem je proveden projekt OPERA (Lokalne inicijative za poticanje zapošljavanja – faza II), u sklopu kojeg su podignuti kapaciteti za izradu nove strategije RLJP članova PVTRa i zaposlen je tehnički tajnik.
Nažalost, po završetku projekta nisu postojale mogućnosti za daljnje financiranje rada tehničkog tajnika te je koordinacija i učinkovito funkcioniranje PVTR-a narušena. Uočen je manjak kapaciteta članova PVTR za provedbu i monitoring ostvarenja ciljeva, prioriteta i mjera županijske strategije RLJP, nedostatak formalnog legitimiteta i svijesti o ulozi PVTR-a utječe na motivaciju članova za sudjelovanjem u koordinaciji i radu istog te nedostatak bolje komunikacija članova PVTR-a što uzrokuje neučinkovito korištenje sredstava ESF-a i ostvarivanja strateških prioriteta SRLJP.
Tijekom provođenja mjere samozapošljavanje u sklopu APZ-a uočeno je da nezaposlene osobe, posebno pripadnici ranjivih skupina pokazuju nedostatak konkretnih znanja o poduzetništvu te dolazi do velikog broja zahtjeva za povratom sredstava (50%) odobrenih poticaja mora djelomično ili u potpunosti vratiti sredstva). Jedan od strateških ciljeva RLJP DNŽ je poticanje STEM obrazovanja u ranom djetinjstvu. Od 1361 učenika SŠ u DNŽ samo je 174 uključeno u programe tehničkog ili prirodoslovno-matematičkog smjera. Takva ciljana aktivnost prof. usmjeravanja nije do sada bila organizirana u HZZu.
Kako bi se ostvarila vizija Dubrovačko-neretvanske županije (konkurentno i inovativno gospodarstvo s visokom razinom zaposlenosti i socijalne kohezije) Partnersko vijeće za tržište rada i razvoj ljudskih potencijala Dubrovačko-neretvanske županije će provođenjem projektnih aktivnosti ostvariti sljedeće rezultate:
– Razvijena i provedena nova prilagođena usluga profesionalnog usmjeravanja PVTR-a prema osnovnim i srednjim školama DNŽ
– Poboljšan sustav poticanja poduzetništva za ranjive skupine na tržištu rada Dubrovačko neretvanske
– Uspostavljen ROM (Result Oriented Monitoring System) sustav za monitoring provedbe Strategije razvoja ljudskih potencijala DNŽ;
– Uspostavljen inovativni model analize tržišta rada za ciljnu skupinu dugotrajno nezaposlenih mladih i izrađen akcijski plan;
– Ojačani kapaciteti PVTR-a za provedbu i monitoring;
– Ojačani kapaciteti dionika u DNŽ za korištenje sredstava ESFa;
– Izrađena nova Strategija razvoja ljudskih potencijala DNŽ -2020-2024;
– Poboljšana vidljivost PVTR-a u lokalnoj zajednici.
Nositelj projekta: Dubrovačko-neretvanska županija
Projektni partneri: HRVATSKI ZAVOD ZA ZAPOŠLJAVANJE
SVEUČILIŠTE U DUBROVNIKU
CENTAR ZA PODUZETNIŠTVO d.o.o.
DUNEA d.o.o.
DURA d.o.o.
KORA d.o.o.
Ukupan iznos: 1.560.681,84 kn
Iznos za Duru: 150.422,00 kn
Financiranje 100%