Na dvodnevnom završnom partnerskom sastanku ERASMUS+ projekta BAS, koji se održao u Parmi 22. i 23. listopada, sudjelovala je Luna Polić Barović, viša savjetnica u Dubrovačkoj razvojnoj agenciji DURA-i. Na sastanku su, osim vodećeg partnera Općine Orust iz Švedske i DURA-e, sudjelovali i predstavnik Grada Dubrovnika, Vlaho Margaretić, te predstavnici partnera na projektu: Grad Imola (Italija), Sweden Emilia Romagna Network – SERN (Italija), Grad Pforzheim (Njemačka) te Centar za unapređenje istraživanja i razvoja u obrazovnoj tehnologiji – CARDET (Cipar).
Projektni partneri tijekom prvog dana sastanka prezentirali su rezultate faze testiranja online BAS modula za učenje. Svi komentari za unapređenje platforme bit će uzeti u obzir i uključeni u novu verziju koja će biti dostupna do kraja projekta.
U nastavku dana partneri su od g. Mattea Sgubbija dobili uvid u Strategiju za industrijsko planiranje područja Imola (BLEC), kao i glavne prednosti za privlačenje investicija. Zatim je zamjenica gradonačelnika, gđa Chiara Vernizzi iz sektora za urbano planiranje, održala prezentaciju o dvogodišnjem participativnom procesu izrade novog Plana urbanog razvoja Općine Parme.
Na drugom danu sastanka partneri su dogovorili komunikacijske aktivnosti do kraja projekta, planirali konačna događanja za diseminaciju informacija o rezultatima BAS projekta te komentirali financijska i administrativna pitanja.
Projekt BAS financiran je iz programa Erasmus+ i ima za opći cilj osnažiti privlačnost europskih gradova i općina za gospodarska ulaganja kroz usavršavanje službenika u javnom sektoru.
Kroz projekt ostvareni su sljedeći rezultati:
- Razvoj platforme za online obuku
- Kreiranje dva online modula za stručno usavršavanje
- Kreiranje Priručnika za privlačenje gospodarskog ulaganja
Ovi alati za učenje namijenjeni su djelatnicima javnog sektora i službenicima kako bi brzo i učinkovito dobili pregled najvažnijih čimbenika u vezi s gospodarskim razvojem i premještanjem poduzeća. U fokusu je jednostavan i jasan opis najvažnijih alata i načina rada.
Podsjećamo, prethodno provedena analiza pokazala je da postoji potreba za razvojem digitalnih vještina za privlačenje poslovanja kroz kontinuirano strukovno obrazovanje i obuku (eng. VET). Kao rezultat toga, partneri na projektu BAS identificirali su potrebu za razvojem niza novih kompetencija i digitalnih vještina među svojim zaposlenicima, njegujući pritom konkurentno poslovno okruženje, stvarajući prilagođene digitalne prijedloge vrijednosti za lokacije i sastavljajući interdisciplinarne timove s potrebnim sposobnostima privlačenja i olakšavanja investicija.