U prostoru Centra za djecu, mlade i obitelj Dubrovnik – TUP, u petak 6. lipnja 2025. godine, održan je drugi sastanak lokalne URBACT grupe (ULG) u sklopu međunarodnog projekta REinventing Culture in Urban Places (RECUP). Organizator sastanka bila je Dubrovačka razvojna agencija DURA, koja je okupila relevantne dionike iz kulturno-kreativnog sektora, lokalne uprave, civilnog društva te kulturno-edukativnih ustanova.
Sastanak je započeo uvodnim izlaganjem voditeljice projekta RECUP, Lune Polić Barović, koja je predstavila pet ključnih stupova transfera znanja i praksi – temelj metodologije URBACT mreže za prijenos i lokalnu prilagodbu inovacija iz projekta CUP 4 Creativity, proveden u okviru Inovativnih urbanih akcija (UIA). Predstavnica DURA-e osvrnula su se na dosadašnje aktivnosti i iskustva partnerskih gradova u mreži, s naglaskom na važnost lokalnog konteksta u provedbi kulturnih intervencija.
Ivana Grkeš, koordinatorica ULG-a, kroz prezentaciju je prenijela primjere dobre prakse koje su projektni partneri predstavili na prethodnom sastanku u Valenciji. Ti su primjeri poslužili kao inspiracija za razmatranje mogućnosti kulturnih intervencija prilagođenih lokalnim potrebama. Također je predstavila testne akcije kao pilot-aktivnosti kojima se želi aktivno uključiti lokalne kulturne zajednice u razvoj novog modela upravljanja kulturnim sadržajima.
Na sastanku je razmatran postojeći kulturni kalendar Grada Dubrovnika kao važan alat za planiranje i sinergiju događanja u kulturi. Razgovaralo se o njegovim prednostima i nedostatcima. Sudionici su jasno istaknuli koji su elementi korisni a isto tako i što nedostaje prilikom korištenja digitalnih alata za informiranje o kulturnim događanjima. Zaključili su da je potrebno razviti platformu koja će biti pregledna, brza i prilagođena svim ciljnim skupinama, od lokalnog stanovništva, do turista i mladih.
Glavna tema sastanka bile su kulturne intervencije koje odgovaraju na stvarne potrebe zajednice, osobito one u manje dostupnim i perifernim područjima. Sudionici su pokazali visoku razinu angažiranosti i kreativnosti, raspravljajući o načinima kako kulturu približiti stanovnicima rubnih i slabije povezanih područja – uključujući ideje o mobilnim, fleksibilnim formatima kulturnih programa koji bi se mogli provoditi u ruralnim i otočnim sredinama.
Na kraju sastanka definirani su daljnji koraci u provedbi projekta, uključujući planiranje novih sastanaka, rad na Investicijskom planu koji će predstavljati ključni rezultat projekta.
Projekt RECUP provodi se u okviru programa URBACT IV i ima za cilj jačanje lokalnih kulturno-kreativnih ekosustava kroz suradnju, razmjenu znanja i testiranje inovativnih modela razvoja kulture u urbanim sredinama.
Više informacija o projektu i budućim aktivnostima pratite na službenoj stranici službenoj stranici projekta.