U sklopu DURA-inog projekta „Seadrion“ sufinanciranom od strane Europskog programa za međunarodnu suradnju Interreg ADRION 2014-2020, izvršena je zamjena postojećeg tehničkog sustava grijanja i hlađenja u Kneževom dvoru. Novim postrojenjem opskrbljuje se zgrada Gradske uprave, Knežev dvor, Kino Sloboda i Kazalište Marina Držića.
Kroz projekt je ugrađeno šest dizalica topline koje kao medijator koriste obnovljive izvore energije, u ovom slučaju morsku vodu, odnosno hlade/griju navedeni kompleks zgrada uz pomoć morske vode.
Korištenje mora kao neiscrpnog toplinskog izvora osigurano je indirektnim načinom. Postojeće okno za zahvat morske vode smješteno je u Gradskoj luci dok se crpke za recirkulaciju morske vode nalaze u prostoru strojarnice.
Cijena radova bez PDV-a iznosila je 3.066.623,52 kuna, dok maksimalni iznos sredstava iz EU fondova korišten za nabavku opreme novog sustava iznosi 69.993,00 eura.
Pilot projekt zamjene sustava u Kneževom dvoru ima veliki značaj jer je riječ o korištenju obnovljivih izvora energije u kulturno-povijesnom središtu, odnosno UNESCO-vom zaštićenom području te će biti pokazni primjer za ADRION regiju.
Slika 1. Pilot postrojenje u Kneževom dvor
Energetska analiza objekata u uključenim partnerskim regijama
Razvijena je zajednička metodologija od strane Grčkog partnera i korištena je za detaljnu energetsku analizu objekata u kojima će se instalirati pilot postrojenja dizalica topline. Na osnovi energetske analize, dizajna, veličine i snage identificirana su i pilot postrojenja koje će se instalirati, kao i potencijalna ušteda energije i emisije CO2. U navedene aktivnosti su bili uključeni partneri koji će instalirati pilot postrojenja. Iz Hrvatske (UNIZAG i DURA) i Grčke (CERTH). Partneri su prikupljali i analizirali podatke i informacije o fizičkim i ekološkim značajkama odabrani javnih zgrada.
Lipanj 2018. Grad Dubrovnik je pripremio dokumentaciju za zamjenu postojećega sustava grijanja i hlađenja u Kneževom dovru, koji odgovara potrebama projekta SEADRION.
Studeni 2018. Dubrovačka razvojna agencija DURA d.o.o. je krenula u postupak javne nabave.
Veljača 2019. Dura je odabrala izvođača radova TEHNO ELEKTRONIK d.o.o. i potpisala ugovor sa istim.
Ožujak 2019. Započeli su radovi na demontaži postojećega staroga sustava grijanja i hlađenja i priprema gradilišta i strojarnice za instalaciju novoga postrojenja.
Slika 2. Priprema gradilišta i dovoz dizalica topline
Slika 3. Dovoz opreme
Srpanj 2019. Završeni su svi radovi i pilot postrojenje je krenulo sa radom. Sastanak radne skupe projekta SEADRION održan je 22. srpnja 2019. u strojarnici Kneževoga Dvora. Predstavnici DURA-e, Grada Dubrovnika i radne skupine projekta obišli su postrojenje i upoznali se sa njegovom mogućnostima. Cilj je bio upoznati sudionike sa potencijalom korištenja obnovljivih izvora energije, i također da ovakva investicija bude temelj i primjer dobre prakse budućim investicijama sličnog ili istoga tipa kojima bi se zamijenili postojeći klima uređaji koji nagrđuju vizure Grada Dubrovnika.
Slika 4. Novo postrojenje za grijanje i hlađenje
Slika 5. Sastanak radne skupine
Općenito o projektu SEADRION
Projekt SEADRION je potaknut strategijom grijanja i hlađenja Europske komisije koja je pokazala kako se emisije povezane s energijom za grijanje i hlađenje zgrada mogu znatno smanjiti visokoučinkovitim tehničkim rješenjima koja koriste obnovljive izvore energije. S obzirom na tu strategiju, glavni ciljevi projekta SEADRION su:
- Uspostavljanje transnacionalne mreže dizalica topline koje koriste morsku vodu kao toplinski izvor,
- potpora znanstvenoj i tehničkoj suradnji istraživačkih institucija i tvrtki kako bi se poboljšala inovacijska sposobnost tog područja,
- promicanje i širenje upotrebe alternativne energije za grijanje i hlađenje na području Jadransko-jonske regije primjenom inovativnog sustava ‘dizalica topline na morsku vodu’.
Sustavi dizalica topline koje koriste morsku vodu smatraju se idealnim pristupom za grijanje i hlađenje zgrada u priobalju, zbog velike efikasnosti, niske emisije ugljika i korištenja obnovljivih izvora energije umjesto klasičnih izvora električne energije za grijanje i hlađenje.
Glavni partner je Sveučilište u Zagrebu – Fakultet strojarstva i brodogradnje uključuje još 6 drugih partnera:
1. CORTEA consortium with limited liability
2. GOLEA: Goriška Local Energy Agency
3. Municipality of Izola
4. CERTH: Centre for Research and Technology Hellas
5. AKBN: National Agency of Natural Resources, Albania
6. DURA: City of Dubrovnik Development Agency (www.dura.hr)
Ukupna vrijednost projekta iznosi 823,656.00 EUR, pri čemu Europska unija kroz Europski fond za regionalni razvoj sufinancira 642,001.60 EUR, a kroz Instrument za pretpristupnu pomoć 58,106.00 EUR-a.