Rezultati projekta „Participativno budžetiranje u osnovnim školama“ polučili su veliko zadovoljstvo među učenicima koji su bili uključeni u provedbu ovog projekta i ove godine. Dubrovačka razvojna agencija DURA uspješno je provela projekt sa sedam osnovnih škola s ukupno 469 učenika. Učenici su ukupno izglasali 7 projekata s ukupnom vrijednošću od 70.000,00 kuna.
Učenici Osnovne škole Lapad izglasali su sprave za vježbanje na otvorenom, učenici OŠ Ivana Gundulića uređenje vanjske učionice gdje će moći boravit na zraku i u prirodi. Nadalje, učenici OŠ Marina Držića su izglasali vanjske klupe i stolove, a učenici OŠ Marina Getaldića odlučili su da žele nabaviti bicikle i stalak za njih. Škole koje smo ove godine prvi put uključili u provedbu projekta su: OŠ Montovjerna u kojoj su učenici izglasali uređenje dnevnog boravka, OŠ Mokošica sa stalkom za bicikle i klupe i OŠ Antuna Masle s vanjskim stolnim nogometom. Prema izboru učenika, može se zaključiti kako je većina njih izglasala projekte sukladno prilikama u kojim se nalazimo, pandemiji COVIDA-19, sa željom da što više borave u prirodi, vježbaju i promoviraju zdrav način življenja.
To je bio intenzivan proces od 30 dana radionica u 20 razreda kroz sedam osnovnih škola, a svemu tome su prethodile edukacije za učenike i učitelje, a sve u cilju što bolje i kvalitetnije provedbe. Dio radionica je provedeno u školama, a dio preko zoom – online platforme. Ukupno je bilo uključeno 469 učenica i učenika s ukupno 40 projekata koji su prošli dalje u tehničku analizu, na kojoj su se analizirale ideje u skladu s kriterijima prihvatljivosti. Projekt se provodio pretežito među generacijama 6. razreda, dok je OŠ Lapad uključila 8. razrede u provedbu.
Među prijedlozima učenika koji nažalost nisu prošli dalje bilo je inspirativnih ideja o uređenju vanjskih prostora, fontanama, uređenju ribnjaka, teleskopima, meteorološkim stanicama, moderni laboratoriji, ‘chill soba’, „play room“ i VR naočalama čime bi učinili školsko gradivo zanimljivijim, stijena za penjanje ispred škola i mnoge druge ideje.
Projekt su proveli Dubrovačka razvojna agencija DURA i Grad Dubrovnik. Vrijedno je spomenuti i zahvaliti se svim uključenim dionicima ovog projekta; ravnateljicama osnovnih škola, školskim kolektivima na podršci pri provedbi projekta, roditeljima i učenicima. Učenici su pokazali odgovornost, kreativnost i znanje prema projektu, kao i želju da se projekt provede i sljedeće godine u njihovim školama.
Grad Dubrovnik u budućnosti planira krenuti s implementacijom modela participativnog budžetiranja koji ima za cilj da se odluke o raspodjeli dijela javnih sredstava donose u izravnoj suradnji s građanima, na razini gradskih kotara, čim se za to stvore potrebni uvjeti i financijska sredstva. Unutar gradskih kotara i mjesnih odbora napravit će se „brainstorming“ iz kojih će proizaći niz projekata, a potom će biti pozvani svi građani da o njima glasaju. Na taj način građani će moći direktno sudjelovati i dati svoj glas za projekt za koji misle da će im poboljšati mjesto prebivališta.
Građane će DURA pravovremeno obavijestiti o daljnjem tijeku aktivnosti projekta participativnog budžetiranja, koji u Gradu Dubrovniku nosi naziv „Za bolji Grad“.