Andrea Novaković, direktorica DURA-e, Svjetlana Šimunović, koordinatorica projekta i Ana Hilje Čagalj, pročelnica UO za kulturu i baštinu održale su sastanak s predstavnicima kreativnih/kulturnih djelatnosti, 20. kolovoza 2014 u prostorijama Razvojne agencije grada Dubrovnika. Tema sastanka je bila organizacija „Dana kreativnih/kulturnih industrija” koji će se održati od 03. do 05.studenog 2014. godine.
„Dani kreativnih/kulturnih industrija” su zamišljeni kao dvodnevna manifestacija koja bi objedinila sve raspoložive snage dubrovačke “kreativne scene” (arhitektura, dizajn, film, glazba, informacijsko-komunikacijske tehnologije, kazalište I ples, likovna umjetnost, fotografija I nakladništvo) te time postala jedinstvena manifestacija takvog karaktera na području Grada Dubrovnika.
Ciljevi koji se žele postići poticanjem razvoja kulturnih i kreativnih industrija su: organizacija i stvaranje prostornih preduvjeta za djelovanje i prezentaciju rada kulturnih i kreativnih industrija, zapošljavanje, vidljivost grada (kulturne/kreativne industrije imaju potencijal profiliranja gradova) te urbani razvoj (kulturne/kreativne industrije su se pokazale kao pioniri često revitalizirajući pojedine gradske četvrti koje su bile u lošem stanju).
“Dani kulturnih/kreativnih industrija” uključuju više raznovrsnih kulturno-javnih sadržaja kvalitetnog tipa namijenjenih kako osobama iz struke tako i najširoj publici. Riječ je o izložbama, koncertima, tribinama, okruglim stolovima, predstavama i projekcijama. Cilj je da ovo kulturno događanje ima i edukativni karakter, stoga se planiraju organizirati radionice i predavanja eminentnih stručnjaka s područja kreativne/kulturne industrije. Putem ove manifestacije također bi osigurali bolje povezivanje ponude vještina i potražnje tržišta rada, partnerstva umjetničkih škola, sveučilišta i tvrtki, te omogućili bolju promociju umjetnika I kulturnih djelatnika na širem području RH i inozemstva.
Događanje se organizira s ciljem podizanja svijesti o važnosti stvaranja kreativnih/kulturnih klastera te potaknuti kreativne pojedince da razvijaju nove ideje i poruke kojim će djelovati na društveno umrežavanje i razmjenu iskustva te time doprinijeti transformaciji gospodarstva kroz primjenu užih specijalnosti.
U posljednjih nekoliko godina u Europskoj uniji raste svijest o važnosti kulturnih/kreativnih industrija. Osim što su pokretači kulturne raznolikosti u Europi, te su industrije jedan od najdinamičnijih gospodarskih sektora Europe. One zapošljavaju milijune ljudi diljem EU-27, zauzimaju značajan udio EU BDP-a te rastu brže od ostatka ekonomije.
Također, jedan od vrlo bitnih elemenata u razvoju kreativnih industrija je stvaranje klastera. Međunarodno iskustvo pokazuje da kreativne industrije profitiraju kad su međusobno prostorno povezane i umrežene.