DURA je sudjelovala na transnacionalnom sastanku projekta EcoCore (URBACT IV), koji se održao od 16. do 20. rujna 2024. godine u gradovima Tuusula (Finska) i Kekava (Latvija). Na sastanku su sudjelovali partneri iz devet europskih gradova, a s ciljem razmjene iskustava i rasprave o održivom razvoju, inovacijama i kreiranju Integriranog akcijskog plana (IAP) za zelenu tranziciju gradova.
Projekt EcoCore okuplja europske gradove koji rade na razvoju održivih rješenja u urbanom planiranju, poticanju zelene tranzicije te jačanju društvene i ekonomske otpornosti. Kroz različite akcije i primjere dobre prakse, projekt ima za cilj promovirati zelene politike i smanjenje ugljičnog otiska u gradovima diljem Europe.
U finskom gradu Tuusula, partneri su se upoznali s uvođenjem “zelenog faktora” u proces planiranja, gdje se održivost i okolišni aspekti integriraju u razvoj gradskih područja, čime se osigurava da okolišni aspekti budu u prvom planu urbanog razvoja. Inicijative poput “Helsinki Ring of Industry” pokazale su kako deset općina zajednički surađuje na brendiranju i privlačenju investicija. Prezentirani su i primjeri sudjelovanja građana u kreiranju proračuna te podrška poslovne digitalizacije i inovacija putem razvojne tvrtke Keuke. Primjeri obrazovnih programa, poput VET programa za zelenu tranziciju te zajednička kreacija novih obrazovnih usluga, kao što je Monio centar za obrazovanje i kulturu, dodatno su pokazali važnost uključivanja zajednice u sve aspekte razvoja. ESG koraci koje poduzima tvrtka Logitri u svrhu pravedne i zelene tranzicije, pružili su uvid u napredne mjere održivosti.
U latvijskom gradu Kekava, predstavljeni primjer industrijske simbioze između tvrtki Cleanr za upravljanje otpadom i Kekava Foods, pokazao je kako suradnja između industrija može pridonijeti održivosti. Praktične promjene u sustavu grijanja, prelazak s plina na obnovljive izvore energije (drvne prerađevine), kao i pokretanje postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda putem solarne energije, pokazali su predanost Kekave zelenim rješenjima. Posebnu pažnju privukla je inicijativa ulaganja u biciklističku infrastrukturu s ciljem da Kekava postane najprijateljskiji grad za bicikliste u Latviji. Također projekt Riga Tech Girls pokazuje kako osnaživanje žena u tehnološkom sektoru može pomoći u popunjavanju tehnoloških vještina i smanjenju jaza u znanjima. Uz to, spoj prirode, umjetnosti i kulture u šumi Baldone još je jedan primjer kreativnog povezivanja održivosti i kulturne baštine.
Kroz radionice poput Timeout World Café, sudionici su dobili priliku koristiti kreativne alate za uključivanje zajednice u rješavanje izazova i razvoj održivih rješenja, primjenjivih i u drugim gradovima.
Sljedeći sastanak projekta EcoCore planiran je za studeni 2024. godine u Villeni, Španjolska.
#EcoCore